Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

Amerykański wynalazek sprawdzi się na Ursynowie?

› bieżące 12 dni temu    10.10.2017
sSławek Kińczyk
komentarzy 10 ocen 18 / 94%
A A A
 fot. SK

Na Mielczarskiego dzielnica montuje pierwsze na Ursynowie ograniczniki parkowania. Mają one odzyskać całą szerokość chodników dla pieszych i z powodzeniem zastąpić słupki. Czy amerykański wynalazek sprawdzi się?

Chodniki zastawiane parkującymi autami to zmora nie tylko Ursynowa. Często widywane jest także parkowanie kołami po sam krawężnik, co powoduje, że przód auta zabiera część przestrzeni dla pieszych. Tak jeszcze do niedawna było m.in. na Mielczarskiego - osiedlowej ulicy na Kabatach. A wciąż jest np. przy Polnej Róży, Rybałtów czy Dembego.

- Rzeczywiście ciężko było tu przejść matce z wózkiem czy większej liczbie osób. Nawet wyminąć się było trudno - mówi pani Anna, mieszkanka Kabat.

Najmniej inwazyjna propozycja

Najskuteczniejszą bronią przeciwko źle zaparkowanym samochodom są słupki, ale większość mieszkańców ich nie lubi, bo psują estetykę otoczenia i są za bardzo inwazyjne. Dlatego rok temu powstał pomysł na zupełnie inny środek zaradczy - prosto z USA.

Kompromisem mają okazać się podłużne separatory, które uniemożliwiają wjazd przodu auta na chodnik. Już w maju ubiegłego roku mieszkańcy wnioskowali o nie za pośrednictwem radnego IMU, Piotra Wajszczuka.

- Separatory to najmniej inwazyjna propozycja. Słupki, które są zastosowane na części kabackich parkingów, również zabierają spory kawałek chodnika. Niemal wszystkie chodniki przy wewnętrznych uliczkach mają wymagane przez przepisy dwa metry. Zaparkowany do samego krawężnika samochód zabiera sporą część. Wyminięcie się dwojga pieszych z wózkami jest niemal niemożliwe – mówiła nam Hanna Wróbel, pomysłodawczyni montażu separatorów.

Ratusz obiecał, że przyjrzy się rozwiązaniu, które z powodzeniem działa od lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, skąd autorka zaczerpnęła swój pomysł. Po ponad roku udało się przygotować nowe projkety organizacji ruchu, które były niezbędne, by zamontować pierwsze ograniczniki. 

W ostatnich dniach firma MP-Projekt montuje je na Mielczarskiego, po wschodniej stronie ulicy. Jakie wrażenia wśród pieszych i kierowców?

- Myślę, że to może się sprawdzić. Już teraz widać, że uwolniło się trochę miejsca na przejście - mówi pan Kazimierz. 

- Głupota! - narzeka kierowca wsiadający do auta. - Tata twierdzi, że jego duży samochód przez te ograniczniki wystaje na ulicę - dodaje córka mężczyzny. 

Co ciekawe, drogowcy - czyżby w ramach eksperymentu? - zamontowali kilka ograniczników także po zachodniej stronie ulicy, tam gdzie... nie ma chodników. Jest to zgodne z projektami przygotowanymi przez dzielnicę. W tym przypadku chodzi o pozostawienie dojścia dla konserwatorów zieleni.

+ 17 głosów: 18 (94%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Robert
10 dni temu ocena: 33%  10
Brawo IMU. Zgłaszacie mądre pomysły i to Was wyróżnia na tle innych. Brawo !!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hbk
9 dni temu ocena: 100% 9
Hehe, stara szkoła Antoniego Pomianowskiego ;) Jak nikt Cię nie pochwali to sam pod zmyślonym nickiem siebie pochwal :)
~ Korbol
12 dni temu ocena: 100%  8
Szkoda że przy okazji nie znikają wraki które zajmują miejsca parkingowe. Taki pretekst, ale kogo to... na parkingu ratusza nie stoją
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kazur
12 dni temu ocena: 89%  7
Powinno się jeszcze przyjąć zasadę, że vis a vis wejścia do klatki schodowej nie parkować, to miejsce pozostawić np. dla pogotowia ratunkowego, lekarza czy kuriera z pilną przesyłką.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mimi
12 dni temu ocena: 86%  6
Z workiem śmieci nie można przejść do śmietnika bez ocierania worem o zderzaki. Potem do kogo pretensje o zarysowany zderzak?
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
12 dni temu ocena: 85%  5
To dobry pomysł - brawa dla pomysłodawcy i władz dzielnicy. Czekamy na zainstalowanie tych ograniczników przy północnym wyjściu z Metra Kabaty (Przy EDBUD Plaza).
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Misio
12 dni temu ocena: 87%  4
przy metrze Ursynów niech zamontują na wysokości Rosmanana
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sss
12 dni temu ocena: 100% 3
Tam parkują w niedozwolony sposób, powinni równolegle do jezdni
~ kocur
12 dni temu ocena: 88%  2
Bardzo dobry pomysł, w kilku miejscach w Warszawie takie separatory już funkcjonują i świetnie się sprawdzają.
odpowiedz oceń komentarz 14 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hrabia
12 dni temu ocena: 100% 1
W kilku? Mase biurowcow ma to zainstalowane, a praktycznie przy kazdym do ktorego mozna podjechac blisko szklanej elewacji.