Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-TrzejMuszkieterowie(6)-od-05-10-do-07-11-2017
B-1-POP-RADIO

Dzielnica wybuduje kolejne miejsca postojowe. Zobacz gdzie!

› bieżące 2 miesiące temu    25.07.2017
sSławek Kińczyk
komentarzy 15 ocen 24 / 46%
A A A
ul. Jeżewskiego - między Rosoła a wjazdem do ZUS, po północnej stronie powstaną miejsca postojoweul. Jeżewskiego - między Rosoła a wjazdem do ZUS, po północnej stronie powstaną miejsca postojowe fot. SK

Dzielnica wybuduje kolejne miejsca postojowe dla mieszkańców spółdzielni "Osiedle Kabaty". Ma to być rekompensata za zmniejszenie parkingu przy Rosoła. Nowe, ogólnodostępne miejsca powstaną m.in. po północnej stronie Jeżewskiego. Tam gdzie rok temu urząd - po konsultacjach społecznych - zlikwidował nielegalne parkowanie.

Jaki jest sens przeprowadzania konsultacji społecznych przez miasto i dzielnicę? Chyba żaden, skoro rok później urzędnicy kasują ustalenia z mieszkańcami. Po północnej stronie ul. Jeżewskiego - na odcinku od przejścia przy skrzyżowaniu z Rosoła do pierwszego przejścia w stronę al. KEN - jeszcze tego lata powstanie chodnik, a wraz z nim miejsce na 22 samochody.

A jeszcze rok temu straż miejska, laweta za lawetą, wywoziła auta po wprowadzeniu zakazów postoju, i zapowiedziach, że "żadnego parkowania tam nie będzie". 90% z 339 mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach, opowiedziało się za likwidacją parkowania wzdłuż Alei Kasztanowej. Co z brutalną wręcz konsekwencją wyegzekwowano.

Teraz dzielnica zmienia zdanie - buduje na Kabatach parkingi gdzie się da. Ma to być rekomensata dla kierowców mieszkających w blokach spółdzielni "Osiedle Kabaty". Wraz ze zbliżającą się przebudową ul. Rosoła i Relaksowej (urząd czeka na pozwolenie na budowę), zmniejszy się parking naprzeciwko Lidla. Zniknie około kilkudziesięciu miejsc. 

Po protestach i petycjach słanych przez spółdzielnię (sama nie chce budować parkingu wielopoziomowego, który przewidziany jest w planie miejscowym w środku osiedla) oraz szantażu koalicjanta burmistrza - stowarzyszenia "Projekt Ursynów", które liczy na dobry wynik wyborczy na Kabatach - dzielnica ustąpiła i zapowiedziała szukanie nowych miejsc pod samochody. Wyniki konsultacji stały się częściowo nieważne.

Znaleziono miejsce na co najmniej 157 aut

Burmistrz błyskawicznie znalazł tereny na ul. Zaruby, gdzie niedawno utworzono 22 miejsca. Reszta kabackich lokalizacji zależała od opinii miejskiego Biura Polityki Mobilności i Transportu. Decyzje te są już gotowe - wiadomo więc gdzie powstaną nowe parkingi. 

- Chcemy je zbudować jeszcze tego lata - zapowiada burmistrz Robert Kempa, zaznaczając, że nie zniknie ani jedno drzewo. - To nie będzie odtworzenie miejsc 1:1 i nie zawsze w tej samej okolicy, ale staramy się, by mieszkańcy byli zadowoleni - dodaje.

Nowe miejsca dzielnica utworzy przy ul. Jeżewskiego po południowej stronie - w rejonie Rosoła, między drzewami - wejdą tam 4 auta. Po wspomnianej już północnej stronie wybudowany zostanie chodnik o szerokości 4,5 metra i długości ok. 120 metrów. Zmieszczą się tam 22 pojazdy.

- Jest także pozytywna (choć z uwagami) opinia Biura Polityki Mobilności i Transportu dotycząca wykonania 7 miejsc postojowych na ul. Wańkowicza - mówi Jakub Fiałek z urzędu dzielnicy. Chodzi o teren przy rondzie na skrzyżowaniu z Wąwozową.

Uzgodniony jest już także projekt wykonania 8 miejsc na ul. Dembego 8 i 8a, kolejne 8 powstało już na Rybałtów - przy kościele. Trudno jednak mówić o nich jako rekompensacie dla mieszkańców rejonu ul. Rosoła.

- Wystąpiliśmy jeszcze o możliwość wykonania miejsc postojowych w al. KEN (wschodnia jezdnia) w rejonie północno-wschodniej klatki stacji metra Kabaty. Jest tam możliwość ulokowania ok. 12 miejsc postojowych - dodaje Jakub Fiałek.

Ponadto urząd czeka na opinię w sprawie 14 miejsc na Wąwozowej w rejonie Sępa-Szarzyńskiego, gdzie za parking mógłby służyć szeroki pas drogowy. Od 2019 roku aż 60 miejsc mogłoby też powstać kilkadziesiąt metrów dalej, w rejonie ul. Zaruby, ale najpierw musi zakończyć się umowa dzierżawy pasa drogowego, na którym dziś istnieje ogrodzony parking spółdzielczy.

W sumie w tym roku na Kabatach powstanie 157 ogólnodostępnych miejsc postojowych a w perspektywie, po rozgrodzeniu parkingu przy ul. Wąwozowej, ich liczba wzrośnie do 182. A to nie koniec. Po przebudowie Rosoła i Relaksowej po stronie Lidla powstaną uliczki odbarczeniowe, na których nie będzie zakazów postoju i parkowania. Kierowcy mogą więc liczyć na kolejne kilkadziesiąt nowych miejsc.

- W mojej ocenie mieszkańcy powinni być zadowoleni - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Z pewnością zadowolony będzie również koalicjant burmistrza, który przypisze sobie sukces, tak pożądany przed wyborami. O spełnieniu oczekiwań mogą mówić też władze spółdzielni "Osiedle Kabaty" - nie wydadzą złotówki na parking wielopoziomowy dla swoich mieszkańców a jeszcze do kasy wpadnie frycowe za parkowanie w miejscach, które niedawno wybudowały pod paroma blokami. 

Szybkiej reakcji urzędu na spodziewany deficyt miejsc postojowych na Kabatach należałoby przyklasnąć, gdyby nie powyższe didaskalia. 157 nowych miejsc to wydatek rzędu pół miliona złotych. Czy mieszkańcy innych rejonów Ursynowa mogą liczyć na podobną hojność i zaangażowanie dzielnicy oraz lokalnego stowarzyszenia w rozwiązanie ich problemów z parkowaniem?

MAPA NOWYCH MIEJSC POSTOJOWYCH NA KABATACH - klikaj na ikonki "P" pokażą się szczegóły:

+ 11 głosów: 24 (46%) 13 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Cytad
2 miesiące temu 15
Skoro dzielnicy tak sprawnie idzie budowa parkingów, to moze przedłużenie Rosoła też przekwalifikują na parking i wtedy uda się to wreszcie wybudowac
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sąsiad zza płotu
2 miesiące temu ocena: 100%  14
To mi się chyba śni! Spółdzielnia odgradza płotem swój teren od pozostałych 3/4 Kabat a potem wymusza budowę darmowych miejsc za ogrodzeniem. Należy najpierw wyegzekwować budowę parkingu zgodnie z planem. A może na zasadzie wzajemności zakazać mieszkańcom SM Kabaty parkowania np. wzdłuż ul. Wańkowicza?
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ issa
2 miesiące temu ocena: 50%  13
trzeba zbudowac parking wielopoziomowy, np gdzieś obok Lidla, a nie szukać miejsc "gdzie sie da". I zbudować powinna dzielnica, nie SM, bo dzielnica zabiera miejsca. Czy koszt budowy będzie dużo wiekszy od przebudowy Jeżewskiego? Zaruby, do parkowania samochodow z Rosola, to jakies nieporozumienie. A Jeżewskiego to piekna aleja kasztanowa, z kompleksem parkowym, placami zabaw dla dzieci, i to wszystko ma być w otulinie spalin, tuz obok, rozumiem poszerzonej, jezdni?
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ spr
2 miesiące temu ocena: 80% 12
podpowiem - na nowe parkingi miasto powinno wycofać z wieczystej dzierżawy część swojego terenu (miasta) przekazanego spółdzielni do użytkowania
~ spr
2 miesiące temu ocena: 61%  11
chodnik 4,5m na parking - lewizna bez uzgodnień wbrew planu miejscowemu, wbrew sondażom ? to komuna? burmistrz?
odpowiedz oceń komentarz 14 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ignacy
2 miesiące temu ocena: 48% 10
Burmistrz do wymiany, nawet pralka albo zestaw bawełnianych ręczników by się lepiej sprawdził w zarządzaniu dzielnicą ;)
oceń komentarz 12 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maja
2 miesiące temu ocena: 62%  9
Te miejsca na Jeżewskiego nie dla mieszkańców, ale dla przyjeżdżających na tenis, będzie to prywatny parking dla nich. Kempa daj se siana i wynoś się z Ursynowa, bo już nikt nie może na ciebie patrzeć, dość idiotycznych decyzji, żadnej strategii tylko interesy kolesiów.
odpowiedz oceń komentarz 21 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ignacy
2 miesiące temu ocena: 54%  8
Fajnie, że redakcja tak wprost opisuje, że burmistrz Robert Kempa źle gospodaruje środkami publicznymi, a inwestycja ma podłoże polityczne. PS panie Robercie, panie Kamilu - ursynowianie nie są aż tak tępą masą jak Wam się wydaje, to że sypniecie p u b l i c z n y m groszem i tu zrobicie miejsca a tam załatacie dziurę to nie znaczy, że ktoś jeszcze zaufa takim ludziom jak Wy.
odpowiedz oceń komentarz 25 21
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kamil PUstak
2 miesiące temu ocena: 41%  7
no ekstra! ale przypominamy, że Robert Kempa odrzucił projekt z BP, bardzo podobny dotyczący parkingów, bo "nie ma własności rzeczonych gruntów". Teraz się znalazły, oj Robson wiesz co się stanie? to j..nie
odpowiedz oceń komentarz 18 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janek
2 miesiące temu ocena: 49%  6
A może by tak posadzić drzewa? I czemu dzielnica za kasę m.in. moją buduje miejsca postojowe jakieś spółdzielni? Niech ta spółdzielnia ruszy cztery litery i sama coś zrobi. Mieszkańcy świadomie wybrali takie a nie inne rozwiązanie tzn. brak indywidualnych miejsc postojowych.
odpowiedz oceń komentarz 31 32
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ val klusky
2 miesiące temu ocena: 62% 5
A czemu dzielnica dokłada kasę do czyjegoś projektu zwężania ulic? Zwłaszcza, że to projekt który tez stworzył miejsca parkingowe dla jakichś spółdzielni
oceń komentarz 29 18
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krytykujący Krytyk
2 miesiące temu ocena: 42% 4
Bo to Janeczku jest polityka - rączka rączkę myje, a tutaj ja pomogę tobie a ty mi pomożesz przy innej okazji. A że były konsultacje społeczne? Oj- przecież to dla waszego dobra obywatele.
oceń komentarz 18 25
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ łukasz
2 miesiące temu ocena: 70%  3
Przecież parkowanie wcześniej było na ulicy a teraz nie będzie !
odpowiedz oceń komentarz 21 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...?!
2 miesiące temu ocena: 56%  2
Mieszkam przy zlikwidowanym parkingu na ul. Rosoła - ani razu nie widziałam, by był patrol straży miejskiej wlepiajacy mandaty za łamanie znaku "parkowanie tylko do 20 minut", ani razu nie widziałam lawety; podwórkowe chodniki zmieniły się w ulice, a miejsca przy blokach w podjazd dla aut;
odpowiedz oceń komentarz 24 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert
2 miesiące temu ocena: 49%  1
KOlega POmoże zlikwidować pętlę pod bazarek, POmożemy KOledze wygrać na Kabatach?
odpowiedz oceń komentarz 24 25
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji