Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

Filtry spalin na POW. Ruszają akcje informacyjne. Pierwsza już dziś

› bieżące 2 miesiące temu    3.08.2017
sSławek Kińczyk
komentarzy 9 ocen 21 / 81%
A A A
 fot. Mosty Katowice - projekcja tunelu na Ursynowie

Brak filtrów spalin na kominach wentylacyjnych przyszłego tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy niepokoi mieszkańców. Stowarzyszenie Projekt Ursynów oraz spółdzielnia mieszkaniowa "Wyżyny" organizują akcje informacyjne. Pierwsza z nich odbędzie się już dziś.

- To niedopuszczalne, aby punktowe wyrzutnie spalin obsługujące ruch do 100 tys. aut na dobę, w żaden sposób nie chroniły mieszkańców osiedla liczącego ponad 200 tys. mieszkańców! - piszą społecznicy z "Projektu Ursynów" w swoim apelu o zamontowanie filtrów na dwóch wyrzutniach, które zlokalizowane będą na krańcach tunelu obwodnicy.

W 2013 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pisemnie obiecała, że system oczyszczania spalin emitowanych z tunelu zostanie wybudowany. Później zmieniła zdanie. Wykonawca tunelu - firma Astaldi stwierdziła, że emisja spalin będzie tak niska, że nie ma potrzeby instalowania filtrów, poza tym wszystkie działające tego typu systemy są nieefektywne a w dodatku emitują szkodliwy ozon. Firma poparła to wynikami pomiarów i projekcji, które załączono do raportu środowiskowego. 

- Cały tunel na Ursynowie jest zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi normami ochrony jakości powietrza, jakie wchodzą w życie od 2020 roku - mówił Mateusz Witczyński z Astaldi na kwietniowym spotkaniu z mieszkańcami zorganizowanym przez "Nasz Ursynów". 

Mieszkańców te argumenty nie przekonują - żądają filtrów spalin, choćby dlatego, że wyrzutnie zlokalizowane zostaną około 150 metrów od bloków - w rejonie straży pożarnej przy Płaskowickiej oraz w rejonie skrzyżowania Rosoła i Płaskowickiej.

- Już w chwili obecnej w okresach zimowych podczas zalegania tzw. smogu, poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Nie trudno sobie więc wyobrazić, jaki wpływ na zdrowie i życie mieszkańców i odwiedzających szpitale pacjentów, będą miały dodatkowe zanieczyszczenia wynikające z tak dużego ruchu samochodowego. Będzie to wpływ krytycznie szkodliwy - mówi Kamil Orzeł, szef stowarzyszenia "Projekt Ursynów".

Dziś społecznicy organizują akcję informacyjną dla mieszkańców. Odbędzie się ona przy Metrze Natolin, u zbiegu al. KEN i Belgradzkiej w godzinach od 18:00 do 20:00. Zachęcają też do podpisywania petycji do GDDKiA pod adresem: petycje.internetowe.pl.

Swoją akcję informacyjną organizują także władze spółdzielni mieszkaniowej "Wyżyny". Za tydzień, 10 sierpnia o godz. 19:00 w Natolińskim Ośrodku Kultury przy ul. Na Uboczu 3 odbędzie się spotkanie ws. wyrzutni spalin. Spółdzielnia zachęca też do wysyłania wniosków do wojewody w ramach konsultacji społecznych.

- Prosimy o poparcie obu akcji, bo tylko od nas zależy czy nasze dzieci i wnuki będą miały szansę nas przeżyć! - przekonuje SM "Wyżyny".

+ 17 głosów: 21 (81%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ J23
2 miesiące temu ocena: 100%  9
PRECZ Z POW!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ artur
2 miesiące temu ocena: 100%  8
Przez Ursynów to powinna być obwodnica miejska, bez tirów !, z ograniczeniem prędkości jak na Trasie Siekierkowskiej. Tiry powinny jechać, jak obecnie, drogą nr 50 przez Górę Kalwarię i tam też należy zrobić autostradę - za Górą Kalwarią.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
2 miesiące temu ocena: 89%  7
Jak można przez środek takiej ładnej dzielnicy budować autostradę dla tirów. Dotyczy to też Wilanowa.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ debenek
2 miesiące temu ocena: 17%  6
Ukradnij pomysł innym -> zbierz tysiąc adresów mailowych -> wyślij swój wyborczy spam -> PROFIT
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
2 miesiące temu ocena: 40%  5
demagogia - większość spalin będzie wychodziła wlotami tunelu nie tymi kominami , kominy wentylacyjne będą tylko włączane awaryjnie
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ natolińczyk
2 miesiące temu ocena: 100% 4
Skąd masz takie informacje? Jedyny sens budowy kominów wentylacyjnych jest taki, aby spaliny były oczyszczane przechodząc przez nie. W przeciwnym przypadku jaki jest sens budowy kominów 50 metrów od wylotu tunelu? 15metrowy komin wiele nie pomoże, pyły i tak spadną w bliskiej okolicy
~ s
2 miesiące temu ocena: 0% 3
kominy głównie służą oddymianiu podczas pożaru, ilość spalin powoli maleje (przy założeniu że eliminujemy kopcące diesle, jedziemy spokojnie, wprowadzamy auta i autobusy elektryczne, eliminujemy tranzyt tirów)od 10 lat w Europie zaczęto stosować filtrowanie wentylacji tuneli - ale obecnie wycofuje się z tego... a autostrady w innych stolicach bywają np. w Wiedniu
~ alisterkabat
2 miesiące temu ocena: 82%  2
Realizacja tego projektu w obecnych warunkach ( gęstość infrastruktury, etc.) dlatego, że był "zaplanowany od laty" jest dla dzielnicy degradujące. Te nieszczęsne filtry, to zaledwie niezbędne minimum - listek figowy... A na drugim krańcu powstaną Nowokabacka i węzeł komunikacyjny przy Relaksowej/Wąwozowej - jak żyć Pani Premier, czym oddychać ? ;)
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Spiro
2 miesiące temu ocena: 50% 1
Dzisiaj mamy koniec A2 na Puławskiej i zapchaną autami Dolinę Służewiecką. Z Puławskiej i Doliny spaliny idą na Ursynów. Kaszana.