Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-DaGrasso-od-01-10-2017-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

"Każdy wózek jest tu żywą tarczą". Mieszkańcy chcą świateł przy Telekiego

› bieżące 5 miesięcy temu    2.06.2017
sKuba Turowicz
komentarzy 24 ocen 12 / 67%
A A A
 fot. KT

- Chcemy tu świateł, nic nie jest w stanie poprawić tu bezpieczeństwa! - tak w dwa dni po kolejnym wypadku na przejściu przez al. KEN przy Pala Telekiego, mówią mieszkańcy Kabat. O sygnalizację walczy także radna Sylwia Krajewska. Drogowcy wolą jednak inne rozwiązania.

Po środowym wypadku na przejściu dla pieszych przy ul. Telekiego znów rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa w tym miejscu. Przypomnijmy, dwa dni temu kierowca toyoty uderzył w kobietę, która szła z wózkiem. Stało się to w środku słonecznego dnia. W marcu, dokładnie w tym samym miejscu, 85-latek potrącił ojca i syna - 49-latek zmarł w szpitalu.

Koncepcji na poprawę bezpieczeństwa było już wiele. Po wypadku w styczniu ubiegłego roku, w którym ucierpiała 13-letnia dziewczynka, potrącona przez pijanego kierowcę BMW w rejonie przejścia, grupa mieszkańców napisała list do Zarządu Dróg Miejskich z propozycją uspokojenia ruchu na kabackim odcinku al. KEN. Żądali przebudowy ulicy - zwężenia pasów ruchu lub poszerzenia wysepek albo wyesowania trasy jazdy przed przejściami, co wymusiłoby spokojniejszą jazdę.

- Najprostszą metodą na uzyskanie tego jest wydzielenie po obu stronach miejsc postojowych i wyznaczenie nowych, węższych pasów ruchu. Wystarczy jedynie nowe oznakowanie na jezdni - pisali mieszkańcy.

ZDM odpisał, że przebudowa wiązałaby się z dużą poważniejszymi pracami budowlanymi, a na to nie ma pieniędzy. Poza tym na Ursynowie nie ma klimatu do zwężania ulic, po awanturach jakie wywołała likwidacja pasów ruchu na Cynamonowej czy Dereniowej.

W marcu radni ursynowscy jednogłośnie przyjęli apel do prezydent stolicy o budowę świateł na każdym przejściu w alei Komisji Edukacji Narodowej. To jednak zdaniem wielu kierowców jest zdecydowanie złym pomysłem.

- Nie wyobrażam sobie świateł co 100-200 metrów, aleja będzie wtedy w ogóle nieprzejezdna - mówi Andrzej z Kabat. - I tak codziennie jest zakorkowana - dodaje. 

Dziś do sprawy świateł wracają już sami pytani przez nas mieszkańcy. Coraz więcej z nich przekonuje się do sygnalizacji. 

- Już chyba nic innego nie pomoże - mówią ludzie. - Tutaj trzeba fizycznie zablokować rozwijanie prędkości przez kierowców - dodaje Sylwia Krajewska, ursynowska radna PO, zwolenniczka świateł. Dodaje, że miejscy drogowcy nie odpowiadają na jej interpelacje a w swoich statystykach biorą pod uwagę stan z maja 2016, a więc przed serią wypadków.

Zarząd Dróg Miejskich zdania jednak nie zmienia. Przy Telekiego w najbliższym czasie powstanie tzw. przejście aktywne. 

- Przetarg na te przejścia został już rozstrzygnięty, zmiany są zaplanowane na jesień. Zwracam uwagę, że dotychczasowe wypadki przy Telekiego były spowodowane popełnieniem wykroczenia. Dopóki kontrole policji nie utemperują zachowań na drogach, ZDM nie będzie w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa - komentuje Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Kabackie skrzyżowanie jest wśród 30 najbardziej niebezpiecznych miejsc w Warszawie.

ZOBACZ, CO O PRZEJŚCIU PRZY TELEKIEGO MYŚLĄ MIESZKAŃCY:

+ 8 głosów: 12 (67%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Yacenty
4 miesiące temu 24
A po co światła? wystarczyłyby PROGI ZWALNIAJĄCE! Tego się lobby kierowców boi, zabić pieszego - tak, uszkodzić zawieszenie - nie...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
4 miesiące temu 23
Znajmomy peowskiego krulika dobrze pewnie na tym przycina, stąd to.
~ sw
5 miesięcy temu ocena: 67%  22
Nauczcie wreszcie pieszych żeby sie rozglądali!
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fazi
5 miesięcy temu ocena: 18%  21
Sporo pieszych wchodzi na pasy jak święte krowy wprost pod auta. W kapturach na głowach, wpatrzeni w swoje telefony i nawet nie popatrzą w prawo czy w lewo. To, że na jednym pasie zatrzymał się samochód nie jest gwarancją, że na pasie obok też się zatrzyma. Sam jestem kierowcą i często zatrzymując się na jednym pasie widzę osobnika, który przechodzi na moim pasie i nawet nie popatrzy, czy może dalej iść. Wchodzenie na pasy nie zwalnia z myślenia. Ponadto tam przy Telekiego wystarczyłoby po pierwszej tragedii postawić patrol na 2-3 m-ce, wlepiać za przewinienia mandaty i byłby spokój.
odpowiedz oceń komentarz 3 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
5 miesięcy temu ocena: 23%  20
Wiedziałem, że tak będzie, co za żenada. Krajewska i reszta tej skorumpowanej kliki zna tylko jeden sposób na poprawę bezpieczeństwa - światała. Światła na każdym kroku. Puknijcie się w łeb.
odpowiedz oceń komentarz 5 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ volta2
5 miesięcy temu ocena: 69% 19
a co proponujesz? moje propozycje: radar straż miejska ze świecącymi na niebiesko światłami stały pratrol policji (najlepiej z suszarką) garby światła jako ostatecznośc
~ Cytad
5 miesięcy temu ocena: 92%  18
"Kierowcy popełniają wykroczenia". Żenujące tłumaczenie urzędniczej nieudolności w miejscu, gdzie doszło do tylu nieszczęść. Po co zatem ZDM ostatnio przebudował większość sygnalizacji w okolicach al KEN? Wystarczyło przecież, żeby kierowcy nie popełniali wykroczeń i byłoby bezpiecznie. A ta "aktywna sygnalizacja" to kolejne świecidełka i wyrzucone w błoto pieniądze. Ona zadziała na kogoś, kto jedzie tam pierwszy, może drugi raz. Jeśli nie działa normalne oznakowanie, to jak może zadziałać oznakowanie świecące, jeśli ono nie zmusza kierowców (w odróżnieniu od prawdziwej sygnalizacji, progów czy szykan) do żadnej reakcji. Obym się mylił, ale czuję, że znów jakakolwiek skuteczna reakcja urzędnicza nastąpi dopiero po kolejnej tragedii
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
5 miesięcy temu ocena: 80%  17
Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie liczby wypadków byłoby zabranie kierowcom telefonów komórkowych. Przyjrzyjcie się (także samym sobie), większość siedzących za kierownicą gada przez telefon. Każdemu się wydaje, że od niego zależą losy świata i że koniecznie, jadąc, musi odbyć "ważną" rozmowę. Widziałam także piszących smsy podczas jazdy. Sprawa tych telefonów powinna być pierwszym tematem dla policji.
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
5 miesięcy temu ocena: 35%  16
Jestem mieszkańcem (mieszkam 100 m od tego przejścia), i wcale nie chcę tam świateł!
odpowiedz oceń komentarz 11 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
5 miesięcy temu ocena: 38%  15
Światła nie są skutecznym rozwiązaniem. Skoro kierowcy teraz POTRĄCAJĄ PIESZYCH NA PASACH, to po zainstalowaniu świateł piesi będą dalej ginąć, tyle że NA ZIELONYM ŚWIETLE.
odpowiedz oceń komentarz 15 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tessa
5 miesięcy temu ocena: 57% 14
hmm skoro wg ciebie światła nie są żadnym rozwiązaniem to może zlikwidujmy je w całej Warszawie, po co skoro nie są potrzebne
oceń komentarz 20 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Indyk
5 miesięcy temu ocena: 75% 13
DO Tessa: Dlaczego chcesz zlikwidować światła w całej Warszawie? Zlikwidujmy je w całej Polsce.
~ volta2
5 miesięcy temu ocena: 91% 12
na ćpunów pewnie wiele nie pomogą, ale jeśli przed ćpunem będzie jechał normalny kierowca, to na czerwonym się zatrzyma i ćpuna wyhamuje, ewentualnie weźmie na siebie puknięcie z tyłu. to ocali człowieka na pasach w 99%
oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
5 miesięcy temu ocena: 63%  11
Zmuszanie pieszych do przechodzenia jezdni POD ZIEMIĄ? Jakieś 30, 40 lat temu były takie pomysły. Piesi (w tym matki z wózkami, niepełnosprawni i stars ludzie) i mają męczyć się ze schodzeniem i wchodzeniem po schodach, tylko po to żeby kierowcy mogli się rozpędzać bez ograniczeń i łamać przepisy drogowe? Na to nie ma i nie będzie zgody.
odpowiedz oceń komentarz 24 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
5 miesięcy temu ocena: 73% 10
Racja! Piesi nie krety, żeby przemykać pod ziemią! I metro też! Uwolnić metro!!!!
oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tessa
5 miesięcy temu ocena: 74%  9
czyli pieniądze wyrzucone w błoto, nie pierwszy nie ostatni raz, może mieszkańcy powinni jednak zareagować i zablokować przejazd przez KEN, mamy prawo domagać się bezpiecznego przejścia dla nas i dla naszych dzieci, to przejście nie jest dostosowane do takiego natężenia ruchu na KEN, ZDM powinno podać się do dymisji i spalić ze wstydu bo ludzie giną a oni udają, że nic się nie dzieje
odpowiedz oceń komentarz 23 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ volta2
5 miesięcy temu ocena: 29% 8
tessa, nie wiem co masz na myśli pisząc zablokować - ale ja też jestem za rozwiń swoją myśl
~ Ka
5 miesięcy temu ocena: 22%  7
Zabrać z Romera i tu postawić
odpowiedz oceń komentarz 4 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cytad
5 miesięcy temu ocena: 8% 6
Ano właśnie. Na tę bzdetną inwestycję kasa się znalazła. Wiem, że to z innej kieszeni, ale w końcu miasto to jeden organizm i jak na dłoni widac, że w przypadku rozwiązań drogowych na Ursynowie słabo zdaje egazamin
oceń komentarz 1 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ volta2
5 miesięcy temu ocena: 0% 5
bardzo dobry pomysł!
oceń komentarz 0 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czadar68
5 miesięcy temu ocena: 42%  4
Zlikwidujmy to przejście! 30m dalej jest wejście do metra, które może służyć jako przejście podziemne.
odpowiedz oceń komentarz 19 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nik
5 miesięcy temu ocena: 25% 3
Dokładnie
~ kkt
5 miesięcy temu 2
To jest dobry pomysl pod warunkiem, ze NAJPIERW zostana zamontowane schody ruchome oraz duze windy dla wozkow i nieplenosprawnych. Koniecznie po DWIE WINDY z kazdej strony, zeby nie bylo okresow bez wind, "bo winda sie zepsula". Miejsce jest, sprawa do zrobienia.
~ kkt
5 miesięcy temu 1
To jest dobry pomysl pod warunkiem, ze NAJPIERW zostana zamontowane schody ruchome oraz duze windy dla wozkow i nieplenosprawnych. Koniecznie po DWIE WINDY z kazdej strony, zeby nie bylo okresow bez wind, "bo winda sie zepsula". Miejsce jest, sprawa do zrobienia.
Proba-DAGRASSO