Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-FortSluzew-20-11-2017do30-11-2017
B-1-POP-RADIO

Kiss&Ride. Czy minutowy postój się sprawdza?

› bieżące 9 miesięcy temu    9.02.2017
sKuba Turowicz
komentarzy 7 ocen 8 / 88%
A A A
 fot. KT

Kiss&Ride to eksperymentalna próba ZTM - specjalne miejsca postojowe dla kierowców, którzy podwożą bliskich na autobus lub metro. Dajemy pożegnalnego buziaka i gazem do pracy - takie było założenie. Po kilku miesiącach przyszedł czas na ocenę - czy pomysł rzeczywiście wypalił? Sprawdzamy jak w praktyce wygląda "Całuj i jedź" na kabackim postoju.

Pilotażowy pomysł Zarządu Transportu Miejskiego zakładał stworzenie 7 miejsc postojowych w Warszawie, mieszkańcy Ursynowa znajdą punkt przy stacji metra Kabaty. Kiss&Ride powstały, by ułatwić komunikację - wszystkie są ulokowane w sąsiedztwie metra lub innych środków transportu. Założenie było proste - szybki postój, buziak na do widzenia, paseżer rusza dalej autobusem, tramwajem lub metrem, a kierowca kontynuuje trasę po maksymalnie 2 minutach postoju.

Projekt od początku spotykał się na Kabatach z negatywnymi opiniami. Czas nie przekonał wszystkich sceptyków, którzy nadal krytykują pomysł.

- To jest blokowanie. Jeśli mamy tylko kogoś wysadzić, da się to zrobić pod sklepem, gdziekolwiek. Nie powinno się kasować miejsc parkingowych z tego powodu. Myślę, że to absolutnie zbędne - stwierdza pan Jacek. 

Z największym niezrozumieniem spotyka się właśnie decyzja o całkowitym usunięciu dotychczasowych 3 miejsc parkingowych za skrzyżowaniem al. KEN z Wąwozową, których miejsce zajęło "Całuj i jedź".

- Kompletna głupota. To może zostać, ale po godzinach szczytu postoje powinny funkcjonować jako normalne miejsca parkingowe. Ta formuła nowa ma sens tylko przez kilka godzin w ciągu doby - teraz staje się zwyczajnym marnowaniem przestrzeni - twierdzi pan Adam.

- To jest przydatne, ale są tu aż 3 miejsca, czyli o dwa za dużo. Bez sensu trzymać tu ich aż tyle. Ja się zatrzymałem w celu innym niż "kiss and ride" - poszedłem do bankomatu - ale zmieściłem się w ustalonym czasie - mówi Łukasz.

Podsumowując, zdaniem kierowców idea zdaje egzamin, ale tylko w określonych, niezmiennych porach - w godzinach szczytu. Czy poza nimi "Całuj i jedź" nie może pełnić równocześnie funkcji poprzedniej, czyli zwykłych miejsc parkingowych?

- To jest projekt pilotażowy, przyglądamy się efektom, a zmiany nie są wykluczone, jeszcze jest za wcześnie, by o nich mówić. Można zatrzymać się w innym celu niż podwózka do środka komunikacji, ale idea wykorzystania miejsc jest inna i nie wyobrażamy sobie, żeby miejsce mógł blokować ktoś, kto poszedł po gazetę czy kawę - przyznaje Wiktor Paul z Zarządu Transportu Miejskiego.

Obserwacja postoju na Kabatach jednoznacznie potwierdza, w jakich porach "Całuj i jedź" potrzebne jest najbardziej. - W grudniu zrobiliśmy badanie. W godzinach od 6:00 do 10:00 na "Kiss&Ride" zatrzymało się 100 samochodów, aż 61 z nich zaobserwowaliśmy jednak w jednej godzinie - między 7:00 a 8:00 - dodaje Wiktor Paul.   

Do modyfikacji projektu postojowego "Całuj i jedź" z pewnością dojdzie, nie wiemy tylko, co i kiedy się zmieni. 

+ 7 głosów: 8 (88%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kabaty zielone
9 miesięcy temu ocena: 100%  7
To jest sensowny pomysł, zaś 3 miejsca parkingowe nie raz wszystkie były zajęte.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AdamEk
9 miesięcy temu ocena: 100%  6
Bardzo dobry pomysł. Jeśli ktoś chce zostawić auto na długo albo na cały dzień, ma niedaleko parkingi i parking Tesco. Każdemu te pare krikow spaceru do metra naprawdę dobrze zrobi.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Befsztyk
9 miesięcy temu ocena: 82%  5
To jest bardzo dobry pomysl. A na dodatek komfotowy, bo calowanie bez jezyczka i macania spokojnie mozna zmiescic w tej minucie.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elfw
9 miesięcy temu ocena: 80% 4
"ride" oznacza, że jednak pieszczoty się przedłużą :)
~ Bozena
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Zdecydowanie jestem za ,,całuj i jedż,,
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bogdan
9 miesięcy temu ocena: 29% 2
Pani Bożenko, chetnie się dołocze
~ elfw
9 miesięcy temu 1
miało być "kiss and go" a wyszło "eat and ride"
Proba-DAGRASSO