Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1 BORAMED-stała-główna
B-1-POP-RADIO

Miasto ostrzega przed smogiem. Na Ursynowie poziom alarmowy

› bieżące 9 miesięcy temu    16.02.2017
sRedakcja haloursynow.pl
komentarzy 7 ocen 7 / 43%
A A A
 fot. SK

Rosną wskaźniki zanieczyszczenia powietrza na Ursynowa. Poziom najgroźniejszych dla naszego zdrowia pyłów przekroczył kilkaset procent normy. Osoby starsze, dzieci oraz chorujące na serce, drogi oddechowe i astmatycy nie powinni dziś wychodzić z domu.

Duże zanieczyszenie powietrza wystąpi dziś do południa i wieczorem. Wg wskazań stacji pomiarowej WIOŚ z ul. Wokalnej, na Ursynowie już w tej chwili jakość tego czym oddychamy jest zła. 

Najbardziej niepokojąca jest duża zawartość pyłów w powietrzu. Poziom PM 10 o godz. 7:00 wyniósł na Ursynowie 141,3 mikrogramów na metr sześcienny a poziom PM2,5 - 109,1 mikrogramów na metr sześcienny. Normy zostały przekroczone kilkakrotnie.

Ten ostatni jest szczególnie groźny dla zdrowia. Pył ten ma zdolność przenikania przez pęcherzyki płucne, dostając się do krwiobiegu. Powoduje to ogólne osłabienie układu oddechowego zwiększając zachorowalność na astmę, alergię i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wpływa szkodliwie na układ krwionośny przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii oraz zawałów serca. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła normę stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, która w skali roku powinna wynosić średnio w godzinie 10 µg/m3, ale w warunkach polskich przyjęto 25 µg/m3.

Z powodu smogu władze Warszawy znów wydały komunikat ostrzegawczy. Wzywają osoby narażone na ryzyko, w szczególności osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni je ograniczyć do niezbędnego minimum.

Dane z monitoringu jakości powietrza na Ursynowie można śledzić online:

Dostępne są również aplikacje na smartfony, w tym prezentująca oficjalne dane GIOŚ - więcej tutaj

+ 3 głosów: 7 (43%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kabaciarz 2017
9 miesięcy temu 7
Dostępna jest aplikacja "Kanarek". Pokazuje wyniki z Wąwozowej 8. Są w tej chwili o lekko ponad 100% wyższe niż te że stacji na Wokalne 1. (W odniesieniu do PM2,5: 360%-253%). To nie jest jakiś ewenement. Sytuacja na Wąwozowej jest prawie zawsze zasadniczo gorsza niż na Wokalnej. Skąd to się bierze?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ minimus
9 miesięcy temu 6
Z Wilanowa, który jest pod tym względem jedną z najgorszych dzielnic Wwy oraz Powsina, Konstancina. Tam są domy z piecami.
~ ala
9 miesięcy temu ocena: 50%  5
Tylko nadzór komisaryczny nad dzielnicą nas uratuje. Chcą zrobić z nas chłopów pańszczyźnianych! Odbierają nam naszą ziemię! Plac wielkiej przygody jest naszym jedynym oknem na świat bez niego zwiędniemy niczym drzewa bez słońca! Burmistrz wziął od developera albo jest bardzo złym człowiekiem.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ursyńcia
9 miesięcy temu ocena: 100%  4
Na Ursynowie kominy tak bardzo nie dymią, natomiast samochodów namnożyło się od groma. Spółdzielnie mieszkaniowe pobudowały dodatkowe parkingi wewnątrz osiedli pod oknami ludzi który mieszkają na parterze, niezgodnie zresztą z przepisami.Przy szkole na Puszczyka zrobiono dzieciom parkingi z wylotami rur wydechowych samochodów prosto na plac zabaw. Należy na osiedlach zachować strefy wolne od samochodów i postawić barierki, jak inaczej się nie da. Dla dobra i zdrowia wszystkich mieszkańców.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ facepalm
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
i co nadal problem będzie zamiatany pod dywan i zrzucany na samochody? Do tego jak się buguje co 50m światła i zatrzymuje na wszystkich samochody to na pewno też wpływa trochę na świeżość powietrza?
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacek
9 miesięcy temu ocena: 100% 2
Wina samochodów jest bezdyskusyjna, w takie dni jak dziś powinna być zakazana jazda osobowym dieslami. W Oslo już tak jest a problemy mieli tam mniejsze niż my.
~ rob
9 miesięcy temu ocena: 100% 1
bezdyskusyjne jest również zatruwanie powietrza przez kominy z domków okalających Ursynów, Nowoursynowska przoduje, wystarczy przejechać się i popatrzeć na kominy, co chwila dymi na siwo. jeżeli tylko auta, to dlaczego czuć smród palonego węgla i plastiku?
Proba-DAGRASSO