Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-TrzejMuszkieterowie(8)-od-08-11-2017-do-07-02-2018
B-1-POP-RADIO

Nocne dyżury przy mirabelce. "Nie damy jej wyciąć!" VIDEO

› bieżące ponad rok temu    26.09.2016
sSławek Kińczyk
komentarzy 25 ocen 118 / 97%
A A A
 fot. mieszkańcy

W nocy zamiast spać pilnują drzewa przed wycięciem. Mieszkańcy z bloku przy Pięciolinii 8 bronią starej śliwy - ostatniego drzewa, które uchowało się w trakcie poszerzania uliczki i budowy miejsc parkingowych. - Pozostałe drzewa ktoś potajemnie wyciął w nocy - mówią mieszkańcy.

Spółdzielnia "Jary" w porozumieniu z dzielnicą przebudowuje ciąg pieszo-jezdny wzdłuż bloków przy ul. Pięciolinii 6, 8 i 10. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od lat - uliczka była bardzo wąska, auta tarasowały przejście, wjechać nie mogła tam straż pożarna. Gdy inwestycja wreszcie ruszyła, okazało się, że budowlańcy poszerzają ulicę kosztem rosnących tam starych drzew owocowych a wycięte zostaną dodatkowo tuje przy blokach, chroniące mieszkańców przez hałasem.

- Przed oknami mieliśmy stary, zielony Ursynów. Górka została zniwelowana, drzewa zostały wycięte, wszystkie tuje, które odgradzają nas od samochodów też mają zostać wycięte - mówi pan Staszek.

Część drzew spółdzielnia przesadziła pod szkołę - w tym dwa małe graby posadzone przez uczniów w ramach edukacji ekologicznej. Inne drzewa zostały wycięte - jak mówią ludzie - pod osłoną nocy. Teraz ten sam los może czekać mirabelkę.

- Ponieważ jest ona regularnie podcinana przez kogoś, nie wiemy kogo - pilnujemy jej. Wszystkie inne drzewa zostały wycięte w nocy, bez wiedzy mieszkańców. Chcemy obronić naszą zieleń. Staramy się z sąsiadami z klatki nr 1 i 2 na zmianę w nocy dyżurować, aby nikt nie wyciął bez naszej zgody - mówią mieszkańcy bloku przy Pięciolinii 8.

ZOBACZ: ŚPIĄ PRZY DRZEWIE, BY NIKT GO NIE WYCIĄŁ

- Te miejsca parkingowe można zrobić troszkę dalej, kosztem dwóch-trzech miejsc, które kosztowałoby pozostawienie tego drzewa - przekonuje pani Anna, która zaangażowała się w obronę drzew. W sprawę włączyła fundację "Nasza Ziemia".

- Plan przebudowy wyżej wymienionych ulic nie uwzględnił próśb mieszkańców i potrzeby przesadzenia drzew, które rosną tam od wielu lat będąc jednym z elementów ursynowskiego krajobrazu. Teraz następuje tam zmiana zieleni na beton. Dochodzi tutaj do przerzucania się odpowiedzialnością za drzewa między spółdzielnią mieszkaniową, a urzędem dzielnicy - mówi Krzysztof Rogulski z fundacji.

Spółdzielnia i dzielnica: nie chcemy wycinać tego drzewa

Mimo wycięcia już kilku drzew zarówno spółdzielnia jak i dzielnica twierdzą, że są przeciwko ich usuwaniu. - Mnie to drzewo nie przeszkadza. Wydałem polecenie, aby go nie usuwać. Zresztą rośnie ono na terenie należącym do dzielnicy - mówi Stanisław Fronc, p.o. prezesa spółdzielni "Jary".

- To spółdzielnia dostała pozwolenie na budowę, a nie my, więc to ona musi przesadzić to drzewo - odbija piłeczkę burmistrz Robert Kempa. I dodaje, że wynika to z porozumienia zawartego 5 września ze spółdzielnią.

W sporze chodzi prawdopodobnie również o pieniądze. Przesunięcie śliwy będzie wymagało skorzystania z usług specjalistycznej firmy, bo nie jest to drzewo młode, które można przesadzić własnym sumptem. - Koszt przesadzenia mirabelki to ok. 4 tysiące złotych. Spółdzielnia nie ma pieniędzy - twierdzi prezes Fronc.

Dzielnica też nie chce wydawać środków na przesadzenie rośliny. - Sprawa jest prosta. Drzewo może pozostać tam gdzie jest, kosztem jednego miejsca parkingowego. Najwyraźniej spółdzielnia źle odczytała intencje mieszkańców - tłumaczy burmistrz. Szef zarządu Ursynowa dodaje, że jeszcze dziś skontaktuje się z protestującymi mieszkańcami i przekaże im stanowisko dzielnicy.

Prezes spółdzielni "Jary" potwierdza, że jeśli dzielnica nie przesunie drzewa, to nastąpi zmiana w projekcie poszerzania uliczki. - Na pewno nie usunę drzewa. Jesteśmy gotowi zrobić jedno miejsce parkingowe mniej, aby je zachować - przekonuje Fronc.

+ 114 głosów: 118 (97%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (25)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ StasioJasio
ponad rok temu ocena: 49%  25
a zdajecie sobie sprawe ze jedno czy nawet 2 miejsca parkingowe nic nie zmienia?? bo zawsze bedzie miejsc za malo -albo ktos z bloku obok postawi samochod i co mu zrobicie.. Macie parkingi -platne, sa ogolno dostepne miejsca, ale wiadomo samochodziarze chca miec swoje autko pod blokiem, pod klatka, najchetniej na trawniku jeszcze ..
odpowiedz oceń komentarz 272 281
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz
ponad rok temu ocena: 51%  24
Mirabelka to drzewo owocowe. Można je zgodnie z prawem wyciąć, bez żadnej zgody. Proponuje, aby ta wesoła ekipa z Pięciolinii 8 zrobiła zrzutkę i w miejsce tego chwasta kupiła inne, wartościowe drzewa i posadziła je kolektywnie gdzieś obok. W najbliższą niedzielę ma być ładna pogoda, zróbcie sobie piknik:)
odpowiedz oceń komentarz 290 274
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł W-wa
ponad rok temu ocena: 51%  23
A jakby jakieś dziecko wlazło na tą śliwę, a krucha śliwa zawaliła się z waszym dzieckiem na gałęzi i połamała temu dziecku kulasy to kto wtedy byłby winien ? Nie oszołomy, co nie mają nic innego do roboty tylko warują przy tej śliwie tylko właściciel lub zarządca terenu. Wezwać straż albo policję i odpalać husqvarna !
odpowiedz oceń komentarz 284 274
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lutek
ponad rok temu ocena: 48% 22
Wyciąć wszystkie drzewa na świecie!!! Bo jakieś dziecko może wejść na drzewo!!! :))))
oceń komentarz 255 272
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł W-wa
ponad rok temu ocena: 52% 21
Lutek ! Ty jakiś barbarzyńca jesteś. Wycina się tylko te drzewa które zagrażają lub utrudniają wykonanie danego planu zagospodarowania. W miejsce wyciętych przeważnie sadzi się nowe i przypilnowania tego oczekujemy od "zielonych". Drzewa owocowe wycina się bez jakichkolwiek pozwoleń bo to dla przyrody żaden skarb, tym bardziej stara śliwa. Gdyby to była np. 80 letnia lipa to z pewnością żaden odpowiedzialny urzędnik by na to nie pozwolił a ludzi walczących o takie drzewo nikt nie nazwałby oszołomami, jak ma to miejsce w tym przypadku.
oceń komentarz 245 229
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lutek do Paweł Wwa
ponad rok temu ocena: 51% 20
Ufff .. Dzięki, bo już się bałem, że wszystkie.
oceń komentarz 173 169
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obywatel
ponad rok temu ocena: 54%  19
Ciąć dziadostwo i nie oglądać się na oszołomów ! Przecież w projekcie jest co najmniej kilkanaście szlachetnych drzew do nasadzenia w tym rejonie !
odpowiedz oceń komentarz 211 181
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RR
ponad rok temu ocena: 48%  18
Najgorszy pomysł to było "otwarcie" osiedla dla samochodów - przecież one powinny stać na obrzeżach, przy ulicach (ale tam, zamiast budowy parkingów, każdy kąt idzie pod nowe bloki - kto się na tym bogaci, wiadomo). Strach dzieci wypuścić, bo alejkami pędzą samochody, a piesi mają chyba ustępować im drogi wskakując w krzaki, na parkujące samochody albo w zaspy śniegu.
odpowiedz oceń komentarz 214 232
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokator smb jary
ponad rok temu ocena: 49%  17
Bez przesady, lepszy ten parking na małej ulicy bo nie ma jak tam samochodem przejechać!!! Żyjemy w mieście a nie w lesie, jak komuś to przeszkadza to niech wyprowadzi się do lasu, tam ma pełno drzew, to do tych starych głupich bab!!!
odpowiedz oceń komentarz 205 210
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ass
ponad rok temu ocena: 52%  16
Nawiedzone towarzystwo,po co wam ta stara śliwka????? 20 lat walki o poszerzenie ulicy a teraz będziemy przez zdewociałą grupke ludzi ograniczc miejsca parkingowe??????
odpowiedz oceń komentarz 219 206
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przyrodnik
ponad rok temu ocena: 49% 15
Współczuję braku wrażliwości, braku poszanowania dla przyrody.
oceń komentarz 195 207
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lutek
ponad rok temu ocena: 47%  14
Całkowicie popieram obrońców tego biednego drzewa!
odpowiedz oceń komentarz 199 225
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lutek
ponad rok temu ocena: 48%  13
Wszystko niszczą dla tych śmierdzących samochodów!!!
odpowiedz oceń komentarz 203 223
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ agata
ponad rok temu ocena: 52%  12
Idioci !
odpowiedz oceń komentarz 234 218
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emeryturę mi zabiorą
ponad rok temu ocena: 49%  11
A co z drzewem przy służby Polsce? Jacyś psychicznie chorzy ludzie wycieli piękne drzewo!
odpowiedz oceń komentarz 192 200
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ojciec tadeusz
ponad rok temu ocena: 41% 10
nie mów tak o panu kempie!
oceń komentarz 59 85
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pepe
ponad rok temu ocena: 48%  9
tak się kończy 'poszerzanie" ciągów pieszo jezdnych w ulice i robienie parkingów pod samymi klatkami!!! Drzewa posadzone wzdłuż boisk na Puszczyka (od strony parkingu) się w większości nie przyjęły, nowy parking działa ponad rok (Puszczyka), a projekt Łączymy Parki nie może się doczekać realizacji...
odpowiedz oceń komentarz 228 244
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ L
ponad rok temu ocena: 49% 8
Na Ursynowie to raczej jest realizowany projekt ŁĄCZYMY ULICE, OBWODNICE I PARKINGI.
oceń komentarz 162 171
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ela
ponad rok temu ocena: 51%  7
Dzieciom przy szkolnym placu zabaw i boisku funduje się parkingi , wycina zieleń i demoluje ogródek szkolny.To może postawmy tam ekrany, żeby dzieci nie czuły smrodu spalin podczas zabawy na "świeżym powietrzu".
odpowiedz oceń komentarz 223 217
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ seba
ponad rok temu ocena: 48%  6
Nareszcie spółdzielnia poszła po rozum do głowy
odpowiedz oceń komentarz 200 216
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wacław kartoszka
ponad rok temu ocena: 53%  5
Za prezesa Żuka takie rzeczy nie miały miejsca.
odpowiedz oceń komentarz 16 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pepe
ponad rok temu ocena: 47% 4
tonie ta spółdzielnia trollu
oceń komentarz 58 65
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edek
ponad rok temu ocena: 56%  3
I tak niestety ta śliwka uschnie otoczona betonowym parkingiem. Albo rybki albo ....
odpowiedz oceń komentarz 75 58
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ misiu
ponad rok temu ocena: 55%  2
Dziwna ta spółdzielnia, tu wycinają drzewa i nie mają z tym problemów, gdzie indziej nie chcą wyciąć kilku starych krzaków, bo przepisy nie pozwalają.
odpowiedz oceń komentarz 73 59
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ botanik
ponad rok temu ocena: 51% 1
Śliwa nie wymaga zezwolenia.
oceń komentarz 51 49
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji