Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BONAVERBA-23-09-do-23-10-2017
B-1-POP-RADIO

Pikieta w sprawie filtrów na POW. Maska antysmogowa dla wojewody

› bieżące miesiąc temu    21.09.2017
sSławek Kińczyk
komentarzy 10 ocen 18 / 72%
A A A
 fot. SK

Maskę antysmogową i petycję z żądaniami instalacji filtrów spalin na wylotach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy przekazali wojewodzie mazowieckiemu działacze Projektu Ursynów. Kiedy zapadną decyzje w tej sprawie?

- Chcemy być zdrowi i nie narażać siebie i naszych dzieci na niebezpieczeństwo! Życie mamy tylko jedno - mówili mieszkańcy Ursynowa, którzy dziś rano pojawili się przed urzędem wojewódzkim na placu Bankowym. Pikieta to kolejna odsłona walki o filtry na wyrzutniach spalin obwodnicy.

Na Ursynowie będą dwa wysokie na 15 metrów kominy odprowadzające powietrze z tunelu trasy S-2. Ich zadaniem będzie rozpraszanie emisji spalin z aut przejeżdżających przez dwukilometrowy tunel. Wyrzutnie zlokalizowane zostaną tuż przy planowanych węzłach "Wschód" i "Zachód", zaledwie ok. 150 metrów od najbliższych zabudowań. Najbliżej nich położone będą bloki na Płaskowickiej przy Gandhi oraz przy Nowoursynowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Rosoła. 

- My jesteśmy krajem europejskim, cywilizowanym, gdzie ochrona człowieka powinna być na pierwszym miejscu. To w krajach Trzeciego Świata buduje się, nie patrząc na ludzi. Bez tych filtrów znajdziemy się na poziomie Trzeciego Świata - przekonuje pani Dorota z Natolina, która wzięła udział w pikiecie.

Ponieważ przeprojektowanie tunelu jest już niemożliwe, ursynowianie skupiają się na walce o zamontowanie filtrów spalin.

- One dają bardzo dużo, przydatne są zwłaszcza wówczas, gdy w tunelu tworzą się korki. Bez nich będzie masakra - mówi Kamil Orzeł, przewodniczący organizacji. - Mam nadzieję, że wojewoda podejmie decyzję zgodną z oczekiwaniami społecznymi. Nasze działania przynoszą pozytywny efekt, urzędnicy doskonale wiedzą o walce ursynowian o filtry - dodaje ursynowski radny.

Projekt Ursynów przygotował petycję do władz, którą do tej pory podpisało ponad 3,6 tys. osób. Organizacja wysłała też biuletyn informacyjny do ok. 20 tys. mieszkańców, aby zmobilizować ich do działania. Podpisy pod wnioskami zbierały też spółdzielnie mieszkaniowe, Nasz Ursynów, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa i Otwarty Ursynów. 

W ramach zakończonych niedawno konsultacji społecznych, do wojewody trafiło z Ursynowa w sumie ponad 4 tysiące wniosków. Zdecydowana większość z nich dotyczyła właśnie filtrów spalin na POW.

- Wnioski i uwagi mieszkańców właśnie segregujemy, przekażemy je do Regionalnej Dyrekcji Ochrodny Środowiska, która prowadzi postępowanie w sprawie warunków przeprowadzenia tej inwestycji - mówi Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego. Przekazana dziś petycja trafi do inwestora POW, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kiedy decyzje?

Do końca października warszawski RDOŚ ma wydać "uzgodnienia warunków realizacji inwestycji w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko", czyli mówiąc prościej - określi co mają zmienić w swoich projektach drogowcy, aby obwodnica nie zatruwała otoczenia.

- Chcemy rzetelnie odnieść się do każdego wniosku mieszkańców. Termin wydania uzgodnienia został przedłużony do końca października. Czas, jaki będzie nam potrzebny na analizę uwag i wydanie rozstrzygnięcia, w dużej mierze zależy od liczby oraz rodzaju uwag i wniosków - mówi Agata Antonowicz, rzecznik RDOŚ w Warszawie.

Jak na razie, w oparciu o raport przekazany przez wykonawcę tunelu, urzędnicy nie mają podstaw do nałożenia obowiązku instalacji filtrów. Projekty mają m.in. pozytywną opinię Sanepidu.

Przypomnijmy, drogowcy z firmy Astaldi twierdzą, że emisja spalin na wyrzutniach będzie bardzo niska, bo w środku tunelu zostaną zamontowane odpowiednie systemy wentylujące. Poza tym auta są coraz bardziej ekologiczne, a rozwiązania zastosowane w tunelu wymuszać będą płynność ruchu, która ogranicza spalanie paliwa.

Na kwietniowym spotkaniu z mieszkańcami przedstawiciele GDDKiA oraz Astaldi przekonywali, że tunel jest zaprojektowany zgodnie z bardziej rygorystycznymi niż dziś normami środowiskowymi, które wchodzą w życie w 2020 roku, a instalacje oczyszczania spalin w podobnych tunelach na świecie nie przynoszą efektów.

+ 13 głosów: 18 (72%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kk
miesiąc temu ocena: 56%  10
Kamil Orzeł rozpoczął kampanię wyborczą.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Teresa
miesiąc temu ocena: 44%  9
To jest tak kuriozalne działanie. Ten facet poczytał trochę książek i bezrefleksyjnie klepie dla samego klepania. :D efekt poezja!!! :D
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bolek
miesiąc temu ocena: 48%  8
Ciekawe ile ta garstka emerytów i te dzieci w maskach dostali za udział w szopce?
odpowiedz oceń komentarz 13 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
miesiąc temu ocena: 60% 7
Mi zapłacili 22 zł, ale podobno inni dostali nawet po 28 zł!
~ Lolek
miesiąc temu ocena: 36% 6
Ciekawe ile tobie płacą za te pisowskie brednie
~ bolek
miesiąc temu ocena: 63% 5
Kamil to kiedy jakiś następny protest?, też chętnie zarobie parę groszy za pajacowanie :)
~ Rudy
miesiąc temu ocena: 43%  4
Jaki smog ? I tak cały syf jak już to zostanie na Wilanowie a od strony Puławskiej to praktycznie sam las - drzewa będą miały co robić. Nareszcie Ursynów odetchnie od tego całego Wilanowskiego tranzytu osobowego - do tunelu i proszę dalej jechać !!!! Jako mieszkaniec Natolina już się nie mogę doczekać tego połączenia - AMEN !
odpowiedz oceń komentarz 6 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ruda
miesiąc temu ocena: 100% 3
Problem w tym, że wzdłuż Płaskowickiej będą 2 kominy wyrzucające syf w powietrze na terenie Ursynowa. Spaliny ze 100 tys samochodów na dobę zanieczyszczą cały Natolin, Imielin, Kabaty... O obecny tranzyt niech się pan nie boi, bo już w przyszłym roku będą 2 nowe połączenia z Wilanowem.
~ bolek
miesiąc temu ocena: 100% 2
Filtrów nie będzie bo to za dużo kasy. Kempa przez rok urzędowania zdąży jeszcze zabudowac trochę zielonych terenów, i może mu się uda zrobić połączenie z Konstancinem, wiec tak czy tak, jestesmy głeboko w piz...
~ Azx
29 dni temu 1
@bolek - bo Ursynów to takie zaplecze lemingów z Wilanowa o konstancinie nie wspominając...