Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

Przejście przez Rosoła. "Tu nawet Usain Bolt nie da rady!"

› bieżące 5 miesięcy temu    19.06.2017
sSławek Kińczyk
komentarzy 8 ocen 11 / 64%
A A A
 fot. SK

Na przejściu dla pieszych przez ul. Rosoła przy Gandhi mogliby z powodzeniem ćwiczyć światowej klasy sprinterzy. - Ale tu to nawet Usain Bolt nie dałby rady - mówią mieszkańcy, którzy skarżą się na zbyt krótkie zielone światło.

Przejście przez Rosoła - od Gandhi w kierunku ul. Nugat po północnej stronie arterii jest bardzo popularne. To dojście do przystanków autobusowych "Teligi". Sygnalizacja świetlna jest jednak tak ustawiona, że często widać na nim ludzi przebiegających przez zebrę. Dlaczego nie można po prostu spokojnie przejść?

- Nie da rady! Proszę zobaczyć jak "długo" trwa tu zielone światło... Zaledwie kilka sekund. Bez przebiegania się nie obejdzie albo spóżniamy się na autobus - tłumaczy Marcin, który biegnie na przystanek.

Na pokonanie pierwszej szerszej nitki Rosoła pieszy ma ok. 20 sekund i tu - zdaniem mieszkańców - jest dostatecznie dużo czasu, choć nie dla osoby starszej. Gorzej jest na drugim odcinku przejścia - po wschodniej stronie ul. Rosoła. Tam światło dosłownie zapala się i niemal natychmiast miga.

- Nie ma mowy o tym, aby starsza czy wolniej chodząca osoba przeszła przez to przejście na jednym zielonym i zdążyła na autobus - mówi Marlena.

Ludziom trudno się pogodzić z tym, że jest to przejście dwuetapowe, czyli po pokonaniu pierwszej nitki, trzeba poczekać na drugie zielone na kolejnej nitce. 

- Powinno tu być normalne przejście. Wielu ludzi idzie na autobus i łamie przepisy, przechodząc na czerwonym. Ta sygnalizacja do tego właśnie prowokuje - mówi Aleksandra.

Drogowcy: zdecydowało bezpieczeństwo

Odpowiedzialni za Rosoła miejscy drogowcy tłumaczą, że innego, wygodniejszego dla pieszych rozwiązania, nie można było na tej ulicy przyjąć. 

- Decydujące były względy bezpieczeństwa - wynika to z konieczności zapewnienia bezpiecznej obsługi wlotów podporządkowanych tj. ul. Gandhi i ul. Nugat – skręt z ul. Gandhi w lewo prowadzony jest dwoma pasami ruchu i ze względu na warunki widoczności nie może być obsługiwany wraz z ul. Nugat - mówi Tomasz Kunert z urzędu miasta.

Zmiana w sygnalizacji - stworzenie jednego etapu zamiast dwóch - wiązałaby się z likwidacją jednego z pasów do skrętu w lewo w ul. Gandhi, a ze względu na skręcające autobusy byłoby to rozwiązanie sprzyjające korkom.

Jak tłumaczą urzędnicy z Biura Polityki Mobilności i Transportu, sygnalizacja na skrzyżowaniu jest zsynchronizowana z pozostałymi światłami na Rosoła a więc wydłużenie, bądź skrócenie któregokolwiek z nich spowoduje rozsynchronizowanie całego ciągu.

- Dlatego nie można wprowadzić zmian tylko na tym jednym skrzyżowaniu - dodaje Kunert.

Stąd na przejściu Rosoła - zwany już przejściem im. Usaina Bolta - wciąż będziemy widzieć przebiegających pieszych, spieszących się na autobus. Nic nie prowokuje do łamania przepisów tak, jak niepraktyczne rozwiązania - komentują mieszkańcy. - Miasto jest dla ludzi, a nie tylko dla kierowców - kwituje pani Aleksandra.

+ 7 głosów: 11 (64%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dd
5 miesięcy temu ocena: 83%  8
A kto powiedział że przejście musi być możliwe przez obie jezdnie na jednym cyklu, gdy oddziela je szeroka, bezpieczna "wyspa"? Czy tym ludziom nie przeszkadzałby korek samochodów jeszcze bardziej zanieczyszczający powietrze którym oddychają idać przez to przejście? Inną sprawą jest tłumaczenie drogowców o synchronizacji z innymi światłami na Rosoła - to szczyt chamstwa - codziennie tam jeżdzę i 80-90% przypadków, jadąc w kierunku Kabat łapię czerwone na najbliższych światłach za skrzyżowaniem z Indiri Ghandi ... chyba że definicja synchronizacji zawiera w sobie "czerwoną falę" :)
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cytad
5 miesięcy temu ocena: 83% 7
Pańska definicja synchronizacji jest jak najbardziej słuszna. "Zielona fala" w al. KEN działa bez zarzutu. Nigdy nie schodzę tam poniżej 3 czerwonych na 7 objętych synchronizacją sygnalizacji.
~ dd
5 miesięcy temu ocena: 83% 6
No właśnie apropos KEN - czy oficjalnie projekt został odebrany? W warunkach była wpisana "zielona fala"? Jęśli tak to czy tą sprawą nie powinno się zainteresować CBA? To nie wygląda dobrze i uczciwie ... ale może jeszcze prace trwają..... Wygląda to jakby pieniądze zostały wydane, a produktu nie ma .....
~ Gumiś
5 miesięcy temu ocena: 60%  5
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego skręt z ul. Gandhi w lewo jest prowadzony dwoma pasami ruchu podczas gdy w prawo i na wprost jednym wspólnym?
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzysztof Przybylewski
5 miesięcy temu ocena: 33%  4
To klasyczny przykład dyskryminacji pieszego w Warszawie. Na URsynowie ostatnio to też bardzo modne, za sprawą radykałów z Projektu Ursynów. Warto zapoznać się z lista członków tej organizacji. 6 z nich było członkami ONR.
odpowiedz oceń komentarz 3 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jotjotjot
5 miesięcy temu ocena: 57%  3
Ile to już razy widziałem ludzi biegnących na autobus prawie wpadających pod samochód. Niezwykle irytujące przejście.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rabbit
5 miesięcy temu ocena: 67%  2
Ostatnio ustawili się tam chłopcy ze straży miejskiej i łapali przebiegajacych :/
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Old_Boy
5 miesięcy temu ocena: 73%  1
A przy skrzyżowaniu Gandhi z Dereniową po modernizacji sygnalizacji świetlnej, na zielone światło dla przejścia przez jezdnię czeka się 1,5 minuty. Można? Można....
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji