Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
B-1-POP-RADIO

ZTM: Nikt nie traci na darmowych dniach z komunikacją

› bieżące 10 miesięcy temu    9.01.2017
sRedakcja haloursynow.pl
komentarzy 5 ocen 6 / 17%
A A A
 fot. ZTM

Poniedziałek był drugim w ostatnich tygodniach dniem bezpłatnej komunikacji miejskiej w Warszawie. W związku z alarmującymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza, miasto zdecydowało się w ten sposób zachęcić kierowców do przesiadania się do metra, autobusów i tramwajów. Pokrzywdzeni poczuli się niektórzy użytkownicy kart miejskich. 

"Kpina wobec ludzi korzystających z kart miejskich". "Gdzie mogę odebrać zwrot za bilet miesięczny?". Po ogłoszeniu dnia z bezpłatną komunikacją wielu pasażerów poczuło się oszukanych. Takie głosy słychać też na Ursynowie.

- Płacę za 30-dniowy bilet. Gdy miasto ogłasza dzień darmowy, to czuję jakby ten jeden dzień mi przepadał - mówi Andżelika. 

Z zarzutami nie zgadza się Zarząd Transportu Miejskiego, który postanowił szczegółowo wyjaśnić tę sprawę.

Fakty są jednak takie, że bilety komunikacji miejskiej są w znacznym stopniu dofinansowywane z budżetu, a posiadacze biletów 90-dnowych mają nawet miesiąc przejazdów „bezpłatnych”.

- informuje na swojej stronie ZTM.

Na komunikację miejską w 2017 roku Warszawa wyda około 2 mld 760 mln złotych. Szacowane wpływy z biletów to ok. 877 mln. zł. Wydatki na komunikację miejską zostaną więc pokryte w około 32 proc. Do każdego biletu miasto więc dopłaca. I to sporo. Najwięcej do biletów długookresowych.

Urzędnicy odpowiedzialni za transport miejski wyliczają nawet, ile "bezpłatnych" dni zyskują użytkownicy 30- i 90-dniowych kart w związku z dotowaniem komunikacji.

Przy założeniu, że przez 20 roboczych dni w miesiącu pasażer kupowałby bilet jednorazowy na dojazd i powrót z pracy, to zapłaciłby 176 złotych. Podczas gdy 30-dniowy Bilet Warszawiaka kosztuje 98 złotych. Daje to prawie dziewięć „bezpłatnych” dni w miesiącu. Jeszcze bardziej widoczne jest to w przypadku biletów 90-dniowych. Jeżeli porównamy koszt przejazdu z wykorzystaniem biletów jednorazowych do ceny biletu, to okaże się, że pasażer „zyskuje” aż 31 dni.

- Należy podkreślić, że tego typu akcje mają na celu dbanie o stan zdrowia nas wszystkich, a to jest przecież najważniejsze - kwituje ZTM. 

Czy przekonują Was wyjaśnienia transportowców? A może bilety w ogóle powinny zniknąć, skoro wpływy z nich pokrywają zaledwie 30% kosztów utrzymania komunikacji miejskiej? 

+ 1 głosów: 6 (17%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Moniq
10 miesięcy temu ocena: 100%  5
Darmowa komunikacja cały czas byłaby marzeniem! :-)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kabaty zielone
10 miesięcy temu 4
oj Moni, Moni, w wawie to może być tylko marzenie...
~ Bogna
10 miesięcy temu ocena: 48%  3
Po co Ci ludzie robią z siebie dziadów.....oszukali Was? pakujcie się i wracajcie do swoich wiosek.....wiecznie narzekają naburmuszone słoje!!!!
odpowiedz oceń komentarz 12 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wawa
10 miesięcy temu ocena: 70% 2
Ty już tak długo się w wawie zasiedziałaś i boisz się, że droga porosła lasem ?
~ Podłozmianowiec
10 miesięcy temu ocena: 45% 1
Ty, no nawet nie przyszłoby mi do głowy żeby dopominać się o ,,zwrot" .....gdzie Ci ludzie się ,,chowają"???